PDF FORMAAT - IDEE, HEAD JA VEAD

Sissejuhatus
Üha rohkem on internetis liikvel PDF kujul faile – alates teaduslikest artiklitest ja lõpetades välja antavate ajalehtede/ajakirjadega. Failiformaadi tähis .pdf on tuletatud ingliskeelsetest sõnadest Portable Document Format. See on firma Adobe Systems Inc poolt 1993. aastal loodud dokumendifaili formaat.

Tänapäeval on pdf failiformaat ilmselt kõige laialdasemalt kasutatav e-dokumentide formaat, kuna pdf failide suhteliselt kompaktne suurus võimaldab neid faile interneti kaudu lihtsalt ja odavalt jagada. Tänapäeva trend paberita elektroonilise asjaajamise laiemale levikule tekitab järjest kasvava vajaduse selles formaadis dokumentide järele.

Pdf-dokument võib sisaldada teksti, graafikat, viiteid, indekseid, hüperlinke, vormiväljasid, java skripte, videoklippe jm. interaktiivseid objekte.


Failiformaadi idee
Kandvaks ideeks pdf formaadi juures on, et selles formaadis esitatud dokument on fikseeritud paigutusega. PDF-vorming tagab, et fail säilitab nii veebis vaatamisel kui ka printimisel täpselt sellise kuju, nagu on ette näinud, ning et faili andmeid ei saa niisama lihtsalt kopeerida ega faili muudatusi sisse viia.


Turvaseaded
Veel võimaldab PDF määrata õigusi faili vaatamiseks ja printimiseks, piirata dokumendi sisu ekstraktimist, kopeerimist jms. Mõned PDF dokumendid on kaitstud,  nendel on turvapiirangud, mis välistavad kasutaja jaoks printimise, redigeerimise või dokumendi sisu kopeerimise.  Dokumendi turvapiiranguid saab kontrollida järgmiselt:

File-Properties:
Picture


PDF formaadi head ja vead

PDF failiformaadi kasutamise suurimateks plussideks on:

1)   pdf fail näeb nii arvutiekraanil kui ka trükituna välja samasugune;

2)   pdf faili saab kaitsta (nt keelata faili sisu kopeerimist või/ja printimist jm)

3)   pdf faile saavad lugeda kõik soovijad – lugemistarkvara on tasuta;

4)   pdf-i loomine on kiire ja lihtne.

PDF failiformaadi miinuseks:
1)  PDF formaadis salvestatud dokumenti on raske redigeerida, kuna PDF on nn „lõppformaat“, mis tähendab, et ta on mõeldud info esitamiseks, mitte redigeerimiseks.

ÜLESANNE

1. Kirledada oma blogis neid probleeme, mis on tekkinud/tekivad seoses PDF failidega.
2. Enesekontrolli testi lahendamine.
http://lemill.net/content/exercises/pdf-enesekontrolli-test-2